VITAJTE NA BLOGU

Na bicykli k Mútnemu jazeru

Mútnom jazere som už viac krát počul, ale nikdy som ho nevidel. Preto pri plánovaní jesenných cyklotrás som hľadal zaujímavú cestičku ako sa k nemu dostať. Podľa mapy k jazeru vedie viacero cestičiek. Moje trasy musia vždy spĺňať istý stupeň náročnosti, inak by to bola nuda. Preto som zvolil takúto trasu. S Matúšom sme sa stretli na začiatku Laskomerskej doliny. Po vystúpaní k nemocnici sme pokračovali lesnou cestou až k Podlavickému družstvu, tam sme sa napojili na miestnu komunikáciu. Keďže sme chceli čo najmenej jazdiť po ceste zvolili sme, ako Matúš povedal, „turbo tempo“ smer Tajov.

DCIM100GOPROG0012173.

DCIM100GOPROG0042240.

Zatiaľ lahodná cesta sa po odbočke za Penziónom Slnečnica začala krásne dvíhať. Zvoľnili sme tempo a stúpame po ceste až k Chate nad Tajovom. Odbočka doprava a začína náročný úsek v zime bežkárskej trate, v lete makadamovej cesty v slušnom kopci. Našťastie je to len niekoľko metrov. Smerujeme na Králiky cez Tichú. Z lesa vychádzame pri lyžiarskom stredisku Králiky a zbesilozjazdujeme do dediny. Modrá turistická značka vedie na Mútne jazero. Ideme po nej a po čase zisťujeme, prečo je turistická a nie cyklistická. Strmé, ale krátke kopce plné kameňov sú len ťažko prejazdné. Jeden sme nedali a museli sme potlačiť. Po chvíli sa ale cesta upokojuje a mení na príjemnú lesnú cestičku. Išli sme po daždi, takže obchádzanie mlák bolo štandardom po celej trase.

DCIM100GOPROG0072388.
DCIM100GOPROGOPR2422.

Cestička nás vyviedla z lesa na lúky, z ktorých už pod nami vidíme Mútne jazero. Žiaľ vidíme aj strmé stúpanie, ktoré od neho vedie na Suchý vrch. Mútne jazero je podľa mňa pekné miesto blízko Banskej Bystrice. Mal som z neho príjemný pocit. Začíname stúpať. Ide to ťažko, blatovo, kamenisto, ale ide. Pred najväčším stúpaním objavujeme odbočku na zvážnicu, ktorá obchádza stúpanie a nachádzame v nej vykúpenie. Veľká radosť. Prichádzame na Suchý vrch, kde nás zastihli posledné lúče slnka. Noc a hlad je nám v pätách a tak už nerozmýšľame nad ničím a asfaltovou cestou frčíme čo to dá dole zo Suchého vrchu do Radvane. Z domu do domu mi tachometer ukazuje 32km. Vrelo odporúčam skúsenejším cyklistom.

DCIM100GOPROGOPR2472.

kuboluptak_mutnejazero_mapa

Podrobné informácie a mapa v GPX: TU

Pridaj komentár