VITAJTE NA BLOGU

Folklór ako závislosť

Na Slovensku máme rôzne skupiny, sekty, záujmové združenia, cirkvi, politické strany a máme tu aj niečo, čomu podľa mňa široká verejnosť do istého času nevenovala až takú veľkú pozornosť. Folklórny svet. Dielo našich otcov, starých rodičov a generácií dávno pred nami. Vzniklo a udržiava sa dodnes. Verejnosť o ňom vie, ale hlbšie sa nezaujíma, neskúma, nerieši. Až pokým sa nedostane do bezprostredného kontaktu s ľuďmi, ktorí v tomto svete žijú.

Folklórne slávnosti pod Poľanou (Foto: Tomáš Belko)

Som jeden z nich. Raz som tam vstúpil a od vtedy sa odtiaľ neviem dostať preč. Vstup do tohto sveta mi zariadili moji rodičia a vôbec nevedeli čo páchajú. Nepoznali tento svet. Zdalo sa im to rozumné. Túlam sa týmto svetom už 25 rokov a pred piatimi rokmi som sa rozhodol tento svet opustiť. Myslel som si, že som tak aj urobil. No po pár mesiacoch som zistil, že to možné nie je. Vždy sa nájde niekto, dosť často je to jeden z mojich dobrých kamarátov, kto mi ponúkne dávku a ukáže mi, že ešte stále moja závislosť trvá. Že neujdem. Neschovám sa. A hoci ma to často stojí čas, peniaze, či chvíle s rodinou prijímam pozvania, návrhy či výzvy. Byť závislý na folklóre je ako každá iná závislosť. Nedokážem povedať nie, aj keď dopredu tuším čo to bude odnášať. A tak sa už päť rokov vždy niekde objavím v kroji, na javisku, na festivale, ba dokonca naposledy aj v televízii.

FS Urpín, Kalotaszeg (Foto: Jana Piarová)

Snažil som sa urobiť všetko preto, aby som eliminoval vplyv folklóru na môj život. Začal som cvičiť s novou komunitou, začal som viac chodiť do prírody, založil som si rodinu, mám dieťa. To všetko ma malo od neho odpútať. A čo sa stalo? Pri cvičení si púšťam folklórnu hudbu, pri prechádzkach prírodou si popiskujem folklórne piesne, s tehotnou manželkou sme absolvovali folklórny festival v Číne a môjmu synovi takmer každý večer pri kúpaní spievam piesne, ktoré mi folklórny svet vryl do pamäte.

S Aďkou a FS Očovan v Shanhaii, Čína

Mám pocit, že v poslednom období verejnosť vníma folklór trošku inak. Jeho prvky sa začali objavovať v oblečení, bižutérii či v šperkoch. Nedávno sme s ním zaplavili Facebook a naposledy ožilo Slovensko pri televíznych obrazovkách pozeraním súťaže Zem spieva. Neobišla ma ani jedna z týchto udalostí. Aktívne som absolvoval folklórnu výzvu a zverejnil počas 7 dní 7 folklórnych fotiek. Prijal som ponuku účinkovať v show Zem spieva od súboru, v ktorom som prežil dlhé roky a našiel tam životnú lásku. Títo ľudia mi dali dôveru a pustili ma na javisko spolu s nimi po piatich rokoch a to rovno do finále súťaže. Minulý rok sa rozhodol môj výborný kamarát, že zo mňa spraví sólistu. V programe, ktorý bol súčasťou osláv, videli ho už tisícky ľudí a je zlomovým bodom fungovania tohto telesa. Vedúci týchto súborov sú podľa mňa šialenci.

FS Očovan, V Očovej doma (Foto: Peter Azor)

Zdá sa Vám, že sa sťažujem? Opak je pravdou priatelia. Ďakujem rodičom, že sa rozhodli vpustiť moje telo a dušu do folklórneho sveta. Sú to múdri ľudia. Ďakujem manželke, že rozumie prečo to robím, čo to pre mňa znamená, že to prežíva so mnou a stará sa mi o kroje 🙂 Ďakujem kamarátom, ktorí mi nedovolia ujsť, schovať sa a vložili do mňa svoju dôveru. Aj keď si stále myslím, že sú šialenci. Ešte aj meniny máte obaja v jeden deň 😉

FS Urpín s tancom Svadobný voz z Hriňovej v súťaži Zem spieva (Foto: Eva Štenclová)

Nech žije folklór, nech je štátom podporovaný a ľuďmi milovaný.

PS: Pre tých čo sledujú moje príspevky a pýtajú sa, prečo som zaradil tento článok do kategórie šport – Odtancovať hodinové vystúpenie sa často rovná výkonu profesionálneho športovca s jedným rozdielom….tanečník sa musí celý čas usmievať. A že je to podobné potvrdil aj môj kamarát v komentári na Facebooku k vyššej fotke zo súťaže Zem spieva:

Pridaj komentár