VITAJTE NA BLOGU

Na Chopok po novom

Minulý rok som Chopok absolvoval niekoľko krát, keďže skialpinizmus sa dalo vykonávať len na umelom snehu. Prírodný sneh skoro nebol, alebo len žalostne málo. Preto som chodil do lyžiarskych stredísk ako je aj Jasná a šlapal po zjazdovke. Nebol som z toho nadšený ani ja, ani prevádzkovatelia strediska, keďže riziko úrazu je vysoké. Tento rok som sa dočítal, že na Chopku zakázali pohyb skialpinistov po zjazdovkách (samozrejme len smerom hore…smerom dole sme si už všetci rovní) a urobili špeciálne značenú trasu. Idem to teda otestovať.

Na stránke lyžiarskeho strediska Jasná som našiel mapku trasy. Keďže ja som prevažne mobilobrowser, mapku nebolo možné priblížiť a tak som zistiť aspoň to, kde je štart. Zatiaľ som vždy štartoval zo Srdiečka, ale teraz idem na parkovisko Krupová. Pre istotu som sa zastavil v info centre a spýtal sa kde presne je začiatok trasy, aby som nechaosil. Vstup je rovno oproti nástupu na sedačku. Rovno do lesa. Traverzami kopírujem zjazdovku ZADNÉ DEREŠE až sa po chvíli na ňu musím napojiť.

Je to našťastie na rovinke a tak rýchlosť ani pohyb lyžiarov oproti nie je nijako môj život ohrozujúce. Odbáčam doľava a tu sa začína stúpanie zvyšovať. V najhoršom úseku si pre nás pripravili pekné traverzy, upravené ratrákom. Škoda len, že je to zároveň aj zjazdovka, kadiaľ chodia prevažne slabší lyžiari. Stretnúť takéhoto pluhára v zákrute je celkom sranda. Hlavne ak má na sebe rifle a smrť v očiach. Už očakávam len južanský prízvuk a zrážku. Našťastie sa tak nestalo. Pri výstupoch vždy hľadám miesta s pekným výhľadom, kde na chvíľu zastanem, posedím, ale len tak dlho, aby som nechytil vlka 🙂

Dobehla ma skupinka troch junákov, ku ktorým som sa pripojil. Išli však inam ako som ja chcel, čo som zistil, až keď sme vyšli na DEREŠE a smerom na Chopok boli predo mnou skaly.

Vtedy je dobré zobrať nohy na plecia (v mojom prípade lyže na ruksak) a trošku sa vrátiť späť.

Vrátil som sa pár metrov pešo a pokračoval som traverzom až na Chopok do Rotundy. To len preto, že je tam celkom dosť miesta na prezlečenie. Na čaj som už išiel do Kamennej chaty. Sorry čaj stál 2€. Viac to nekomentujem.

Cesta dole výborná, v polke trate som stretol oca so synom, ktorý nemal zábrany pred ničím a v závere som urobil aj dobrý skutok. Kukni video!

Spokojný idem domov k synovi, aby mohla ísť manželka na Yogu.

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=y_mNjPNl4E4[/embedyt]

Pridaj komentár